Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Grupa Teatralna "LeŻak"

Grupa Teatralna

Grupa Teatralna „LeŻak” rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2006/2007, została założona przez mgr Elżbietę Drygas i mgra Jerzego Hamerskiego, ówczesnych  pracowników Instytutu Nauk Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Od roku 2011 opiekunem grupy teatralnej jest jego wychowanka, mgr Małgorzata Siama. Obecnie w „LeŻaku” działają studenci oraz absolwenci naszej uczelni. Od czasu powstania grupy, do dnia dzisiejszego, przez deski naszego teatru przewinęło się ponad osiemdziesięcioro studentów - mówi się o nas Leszczyńskie Żaki.

Działalność zespołu skoncentrowana jest na szerokiej aktywności artystycznej. Członkowie grupy doskonalą swoje umiejętności poprzez realizację spektakli oraz etiud teatralnych (dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych) poruszając przy tym szeroką tematykę. Dzięki temu poprzez swoje systematyczne działania nabywają podstawowe umiejętności i kompetencje do prowadzenia teatralnych grup dziecięcych i młodzieżowych. Oprócz aktywności scenicznej młodzi aktorzy inicjują uczelniane akcje o charakterze artystycznym, które odbywają się w ciągu całego roku akademickiego, należą do nich m.in. „Próby otwarte” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, „Warsztaty teatralne” oraz „Konkursy artystyczne”.

Aktualnie członkami naszej grupy są studenci różnych instytutów, bo LeŻakiem może zostać każdy. Nasz teatr uczelniany to nie tylko występy na scenie i działania teatralne, to też rozmowy ukierunkowane na temat nowinek kultury i często próby stworzenia czegoś z niczego. Kilkunastoletnie doświadczenie nauczyło nas działania RAZEM.

ZAPRASZAMY! CHCESZ? A MOŻE - JESZCZE NIE WIESZ CZY CHCESZ?

SPRÓBUJ! DOŁĄCZ DO NAS! BO MOŻESZ!

 

„O powstaniu LeŻaka”

(...) Zaczęło się jako fakultet teatralny w 2006 roku
Gdzie miała być teoria teatru uroków
Wiedzę swą przekazywali od deski do deski
mgr Ela Drygas 
i starszy mgr Jerzy Hamerski
Szybko się jednak okazało, że lepsza praktyka niż teoria
I tu się rozkręca nasza historia
Gdyż na spotkaniu niczym sobór trydencki
Powstaje LeŻak - teatr studencki
Zaczęło się dziać ostro i dzieje do teraz
Graliśmy dla dorosłych, dla dzieci i za granicą nieraz (...)

autor: Karol Trzcieliński (aktor)
Instytut Wychowania Fizycznego

 

Opiekun: mgr Małgorzata Siama