Wizyta w Zakładzie Poprawczym w Grodzisku Wielkopolskim
W sobotę 11 maja 2024 roku studenci drugiego roku Pedagogiki II stopnia, specjalności Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pedagogiką resocjalizacyjną Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie, wybrali się wraz z wykładowcą mgr. K. Borowskim z wizytą do Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wielkopolskim. Wizyta odbyła się w ramach przedmiotu Placówki resocjalizacyjne.
Zakład Poprawczy w Grodzisku Wielkopolskim jest zakładem o wzmożonym nadzorze wychowawczym przeznaczonym wyłącznie dla chłopców. Placówka w Grodzisku Wielkopolskim znajduje się na ulicy Bukowskiej 18. Studenci dowiedzieli się, że obecnie w zakładzie poprawczym przebywa jedenastu wychowanków, w przedziale wiekowym od 15. do 20. roku życia. Wychowankowie tworzą trzy grupy internatowe. Tego dnia sprawujący funkcję dyrektora placówki, pan Sebastian Szwedziński, nie był obecny. Zastępował go kierownik szkoły, pan Krzysztof Held, w asyście kierownika internatu, pana Roberta Chrzanowskiego. Wizyta zaczęła się od wejścia na dyżurkę zakładu. Tego dnia służbę pełnił starszy strażnik pan Błażej Marciniak. Rzeczy osobiste studentów zostały zamknięte w szafkach dla gości wraz z telefonami. Zaproszono wszystkich do stołówki, następnie przedstawiono prezentację na temat funkcjonowania Zakładu Poprawczego, począwszy od przepisów prawnych, po zasady jego funkcjonowania. Po skończonej prezentacji rozpoczęła się dyskusja na temat różnych aspektów resocjalizacji zakładu.
Następnie grupa studentów udała się na zwiedzanie obiektu. Pierwszym punktem zwiedzania była część, która mieści w sobie izbę indywidualnych oddziaływań wychowawczych, jak i izbę adaptacyjną dla nowo przybyłych wychowanków. Pobyt w tej izbie trwa 14 dni. Następnie grupa zwiedziła szkołę i obejrzała dwie klasy szkolne, bogate w rożne środki multimedialne. Kolejna odwiedzona część, to internat. Studenci mieli możliwość zwiedzić czynną grupę nr III, w której śpią i mieszkają wychowankowie. Grupa miała możliwość zobaczenia pokoi sypialnych wychowanków, w których funkcjonują po szkole. W tej części zakładu znajduje się także świetlica sportowa, świetlica telewizyjna oraz łazienka.
W dalszej kolejności studenci mogli zobaczyli część warsztatową zakładu, w której znajduje się sala gastronomiczna. To tutaj wychowankowie uczą się gotowania. W zakładzie znajduje się także kaplica zakładowa, w której odbywają się msze święte. Zakład dysponuje ślusarnią, wyposażoną w najnowsze maszyny oraz posiada stolarnie, również posiadającą nowoczesny sprzęt. W tych miejscach wychowankowie uczą się praktycznej nauki zawodu, tworząc swoje dzieła pod okiem kadry nauczycielskiej.
Po zakończeniu zwiedzania obiektu, studenci przemieścili się na teren dziedzińca zakładowego, na którym odbyła się jeszcze krótka dyskusja na temat pracy ośrodka. Po zakończonym spotkaniu studenci wrócili na teren dyżurki zakładowej, po odbiór rzeczy osobistych. Grupa wraz z wykładowcą złożyli serdeczne podziękowania za możliwość spotkania i wizyta studentów dobiegła końca.
Dorota Błocian




