Zajęcia kończące przedmiot Pedagogika czasu wolnego
12.06.2026 r. w Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie został zrealizowany projekt z przedmiotu pedagogika czasu wolnego. Projekt był realizowany przez studentki pierwszego roku studiów drugiego stopnia na kierunku pedagogika. Zadaniem uczestników było stworzenie atrakcyjnej oferty na spędzenie wolnego czasu oraz zaprezentowanie pomysłu przed grupą, która w demokratycznym głosowaniu wybierała najciekawszą propozycję.
Spośród proponowanych pomysłów najlepszym (najlepiej odpowiadającym potrzebom grupy) były warsztaty wyciszająco-relaksujące oparte o Yogę Nidra - zwaną snem jogicznym. Zajęcia polegające na głębokiej relaksacji i medytacji, wzbudziły zainteresowanie studentek. Przejście w świadomy stan pomiędzy snem a jawą, to doświadczenie, które na końcu roku akademickiego jest pożądane. Przemówiło hasło: gdy ciało głęboko odpoczywa, umysł pozostaje przytomny. Praktyka obniża poziom stresu, wspiera regenerację układu nerwowego i ułatwia zasypianie.
Sesje poprowadziła specjalistka, zajmująca się zawodowo relaksacją (agapaczula.pl). Cała grupa z zaciekawieniem przygotowała się do zajęć: wygodne stroje, karimaty, koce i pozytywne nastawienie towarzyszyły od początku.
Zajęcia rozpoczęły się od wygodnego ułożenia na karimatach w pozycji leżącej. Instruktorka prowadziła przez kolejne etapy przy dźwiękach mis kryształowych. Skanowanie ciała, przenoszenie uwagi na kolejne partie, uwalniały napięcie mięśniowe. Uspakajanie oddechu prowadziło do wyciszenia umysłu. Po 90 minutach trudno było wrócić do rześkiego stanu. Efekt został osiągnięty! Powrót do rytmu dnia, został wzmocniony degustacją herbaty i rozważaniami nad kartami z przesłaniami.
Na zakończenie zajęć wspólnie wybraliśmy się Pastrami Summer BBQ Leszno, gdzie przy smakołykach była możliwość poznania się i zintegrowania. Egzaminy, zajęcia, wspólny cel zbliżają, jednak to wspólnie spędzony czas pomiędzy obowiązkami i wzajemne dzielenie się prywatnymi historiami buduje zespół ludzi, sprawiając, że zawiązują się przyjaźnie na dłużej niż tylko okres studiów.
Zdjęcia w galerii przedstawiają uczestników zajęć wolnoczasowych podczas warsztatów z jogi i wspólnego wyjścia do restauracji
B. Grzegorzewska, K. Łyczko – studentki I roku studiów II stopnia




